Am facut acest tutorial pentru cei care inca mai au dificultati in instalarea platformei Invision Power Board(desi procedura este aproximativ aceeasi si pentru alte platforme web, precum:

Pentru inceput avem nevoie de datele FTP ale domeniului pe care l-am primit atunci cand am dat comanda de hosting(un domeniu,un user si o parola) si de programil Fille Zilla :


[ IPB 3.4.x ] Instalare IP.Board pe foru 3kLt7Bp

[ IPB 3.4.x ] Instalare IP.Board pe foru Wm5slaC


Deschidem fisierul public_html. Atentie: daca dorim ca forumul nostru sa fie gen : domeniulmeu.ro/forum,in fisierul public_html trebuie sa facem un nou fisier,numit fisier,in care vom uploada fisierele.

Acum deschidem folderul primit de la IPS care contine fisierele necesare. Intram in folderul upload,dupa care selectam toate fisierele existente acolo si le trecem in File Zilla:

[ IPB 3.4.x ] Instalare IP.Board pe foru 5QFnXGW

Si vor incepe sa se uploadeze:

[ IPB 3.4.x ] Instalare IP.Board pe foru VWr5lgK

Cand se vor urca toate fisierele,va scrie "Status: Directory listing successfull" in casuta de mai sus.

Acum,intram pe adresa forumului si vom avea asa ceva: (in cazul IPB 3.1 sau 3.2)

[ IPB 3.4.x ] Instalare IP.Board pe foru MEEMChc

Dam click pe next,unde vom avea urmatoarea casuta.Aici, facem click pe casuta din dreptul "agree to the license agreement",dupa ce facem click pe "Next" :

[ IPB 3.4.x ] Instalare IP.Board pe foru OHbdp0Y

[ IPB 3.4.x ] Instalare IP.Board pe foru MSrVoBL

[ IPB 3.4.x ] Instalare IP.Board pe foru CdX2Oy0

[ IPB 3.4.x ] Instalare IP.Board pe foru QoTW8pi

[ IPB 3.4.x ] Instalare IP.Board pe foru 9TLmV39

Dupa dam click pe "Start Installitions",asteptam pana se instaleaza si atat.

Pentru orice nelamuriri postati aici!
Sursa www.best-gaming.ro