Bine a-ti venit pe fraNNNta-Design.
Vezi ultimul index creat de noi <a href="https://frannnta-design.hitforum.ro/t1994-cs-gold-design-remake">Cs Gold Design remake</a>


Bine a-ti venit pe fraNNNta-Design.
Vezi ultimul index creat de noi <a href="https://frannnta-design.hitforum.ro/t1994-cs-gold-design-remake">Cs Gold Design remake</a>

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Conectare

descriptionCum poti crea un plugin ?  EmptyCum poti crea un plugin ?

more_horiz
Cum poti crea un plugin pentru 1.6  ?

Code:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mai departe trebuie sa inregistram pluginul . Asta se face intr-un public care primeste numele de public plugin_init . Vine asa :

Code:

public plugin_init()

Actiutiunea se trece intr-un public ; La inceputul publicului trebuie sa pui o { iar la sfarsitul acestuia } . O sa arate asa :

Code:

public plugin_init()
{
}

Intre acolade vei pune actiunea :
Mai intai inregistrarea pluginului se face asa :

Code:

register_plugin("Numele Pluginului","versiunea","autorul")

Pana acuma trebuie sa ai asa :

Code:

public plugin_init()
{
register_plugin("New Plugin","1.0","Autorul")
}

Poate te intrebi ce sunt parantezele de dupa plugin_init ; Ei bine alea te ajuta pentru unele functii, dar aici nu ai nevoie
Dupa ce ai inregistrat pluginul trebuie sa inregistram o comanda de admin sau de jucator normal . Uite Cum
Tot la plugin_init, sa zicem ca punem o comanda pentru un admin : Ai asa:

Code:

register_concmd("comanda","public",accesul de admin,"Mesaj care apare cand dai amx_help")

pai pune asa

Code:

register_concmd("amx_ss","admin_ss",ADMIN_LEVEL_C,"Take a snapshot to selected player")

Acuma am pus in paranteza "id", id reprezinta indexu cui sa executi actiunea ; te va ajuta la urmatoarele functii care le adaugi
De asemenea trebuie la inceput { si la sfarsit }
De ex eu vreau ca in acest plugin sa i se fac un snapshot unui jucator .
Voi pune asa in public :

Code:

client_cmd(id,"snapshot")

client_cmd reprezinta functia pentru executare a unei comenzi asupra nu ii client .
id reprezinta cui sa executi si apoi in ghilimele ce sa executi . La noi am pus snapshot
Pana acuma ai asa :

Code:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

public plugin_init()
{
register_plugin("New Plugin","1.0","Autor")
register_concmd("amx_ss","admin_ss",ADMIN_LEVEL_C,"Take a snapshot to selected player")

}

public admin_ss(id)
{
 client_cmd(id,"snapshot")
}

Ei bine cred ca ajunge cam cat am pus in acest plugin . Mai departe salvezi fisierul, intri pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si dai upload la acest fisier care tocmai l-ai creat . Vei obtine unul .amxx pe care il vei activa la server.

descriptionCum poti crea un plugin ?  EmptyRe: Cum poti crea un plugin ?

more_horiz

Cod:

dxvfbgnhmj,kl..kjh

descriptionCum poti crea un plugin ?  EmptyRe: Cum poti crea un plugin ?

more_horiz
Folositor tutorialul

descriptionCum poti crea un plugin ?  EmptyRe: Cum poti crea un plugin ?

more_horiz
privacy_tip Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
power_settings_newConectați-vă pentru a răspunde