[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Yahoo Messenger, mesajul despre care mulți oameni probabil că nu știau încă mai există, se închide definitiv pentru totdeauna.

Aplicația se închide la 17 iulie, după o perioadă de 20 de ani. Yahoo, care a fost achiziționat de Verizon în 2017, nu a oferit o explicație pentru închiderea mesagerului său, dar având în vedere cantitatea totală de bani, probabil că era greu să concurezi cu produsul existent.

Yahoo testează în prezent o aplicație de mesagerie numai invitată, numită Squirrel, care ar putea servi drept înlocuitor pentru cei care vor pierde mesagerul. Cu toate acestea, de la lansarea lui Squirell luna trecuta, acesta a fost de mai putin de 5.000 de ori, comparativ cu Randy Nelson, capul informatiilor mobile de la Sensor Tower.

Am scris într-un comunicat de presă: "Știm că avem mulți fani loiali care au folosit Yahoo. "Pe măsură ce peisajul comunicațiilor continuă să se schimbe, ne concentrăm pe construirea și introducerea unor noi instrumente de comunicare captivante, care să se potrivească mai bine nevoilor consumatorilor".

Yahoo Messenger a fost una dintre primele aplicații de mesagerie instant create, dar sa străduit să țină pasul cu aplicațiile moderne precum WhatsApp, Facebook Messenger și Snapchat. Cu toate acestea, aplicația are o nișă surprinzătoare: în cadrul companiilor de comerț cu petrol.

Versiunile mai vechi ale Yahoo Messenger au fost închise în 2016, iar comercianții de petrol și-au exprimat îngrijorarea cu privire la moartea aplicației la momentul respectiv.

"Nu ai nici o idee cât de mult îmi va fi dor de Yahoo Messenger", a declarat un comerciant de petrol din Singapore în 2016. "Am construit o mie de prieteni, nu am pus niciodată un gol. De asemenea, am făcut o grămadă de bani. Acum că a dispărut, aș putea să plâng.

Aplicația a devenit populară la comercianții de petrol și mărfuri la sfârșitul anilor '90, deoarece era gratuită, ușor de folosit și a fost solidificată rapid ca principală metodă de comunicare.

Oricine a folosit Yahoo Messenger își poate descărca istoricul de chat [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] >aici în următoarele șase luni.